Едно време всичко беше по-добро (10)
Както се видя в някои от предишните части, през 50-те и 60-те има масов наплив на желаещи да отидат от село в града. По различни причини - главно ниското заплащане в селското стопанство, липсата на благоустрояване на село и др. И особено в големите градове се разгаря жилищна криза, хората са принудени да живеят в стари и тесни жилища при лоши хигиенични условия.
Властите се стремят да ограничат наплива към градовете чрез т. нар. „жителство“. Софийско жителство е въведено още по време на войната от предишния режим, но БКП се възползва от завареното положение и не го премахва. По късно е въведено жителство и други големи градове (Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен).
В документите от 1962 г., които може да прочетете долу, се обсъждат проблеми свързани с даването на софийско жителство. Издадените наредби не се спазват стриктно, контрола е недостатъчен, използват се различни вратички. Въпреки многото отхвърлени молби населението на столицата нараства значително, с по 10-20 хиляди души годишно. Сдобиването със софийско жителство може да стане например чрез:
- сключване на брак със софийски жител
- по производствени причини (дефицитен специалист)
- по семейни съображения (напр. гледане на възрастни родители)
- при напреднала възраст или по здравословни причини
- осиновяване
- членове на семейства на придобили софийско жителство
- ...
Най-много жители са приети при сключване на брак. При проверка са установени редица случаи на фиктивни бракове - “съпрузи“ с голяма разлика в годините, които не живеят заедно и др. Злоупотреби са установени и по графата „напреднала възраст“. Понятието „дефицитен специалист“ се тълкува прекалено широко и е давано жителство и на много недефицитни кадри. В някои протоколи на комисията по жителството са вписвани допълнително лица на които не са разглеждани молбите. (Това може да се тълкува като документна измама, вероятно след даване на подкуп). По препоръка на министри са приемани хора, които впоследствие се оказват неподходящи в политическо отношение (по това време голям грях - с произход от богато „вражеско“ семейство, или пък с отрицателно отношение към народната власт. Молбите на такива хора обикновено са отхвърляни. Роднини на „кулаци“ и на отказали да влязат доброволно в ТКЗС също са срещали големи трудности).
За да се ограничат злоупотребите и приемането на нови жители в приложените документи се предлагат редица мерки, като:
- ограничаване строежа на нови предприятия и изнасяне на някои съществуващи предприятия и учебни заведения в други райони на страната
- освобождаване от работа на недефицитни кадри и отнемане на временното им жителство
- да се проучи на какви вражески и политически компрометирани и криминални елементи е дадено жителство, то да им се отнеме и да бъдат изведени от София
- на стари и болни хора да се дава временно вместо постоянно жителство
- жителството да се отнема, ако брака е прекратен до три години (и ако не са родени деца от брака)
- при сключване на брак софийско жителство да се дава, ако лицето не е засегнато от разпоредбата на чл. 14 на указа на народната милиция и ако няма обществено опасни прояви - с цел да не се допускат „нежелателни политически, криминални, морално разложени и други елементи“
- ...
<< девета част единадесета част >>
Няма коментари:
Публикуване на коментар