Едно време всичко беше по-добро (7)
(Материалите са от Протоколи на Политбюро на ЦК на БКП от 1961 г.)
Тук може да прочетете сбит преразказ на приложените документи:
Населението на градовете Хасково, Сливен и Ямбол е нараснало значително през последните години. Така например докато през 1956 г. в Хасково живеят 39006 души през 1960 г. броят им е вече 50878 (с живущите без жителство и учащите се населението възлиза на 58000 души). За Сливен числата са съответно 46488 - 61224 души, а за Ямбол 42336 - 51334 души.
Голяма част от новодошлите са от селата, където са били членове на ТКЗС а сега са постъпили на работа в строителството, промишлеността и др. Изселването в града е довело и до увеличаване на безработните (в градовете) и проблеми в селското стопанство, поради недостиг на работна ръка там. В Хасково има към 4600 работоспособни граждани без работа. (Ако от населението на Хасково се извадят пенсионерите и децата, това прави грубо около 15% безработица!).
Стихийното нарастване на населението води до сериозни затруднения по жилищното настаняване на гражданите. Само в Сливен недостигат към 6600 жилища. Поради това значителна част от населението на гореспоменатите градове живее при прекомерно сгъстяване и крайно нехигиенични условия. Заради голямата нужда от жилища е допуснато да се застроят терени, без да е осигурена инфраструктурата (канализация, водоснабдяване, улична настилка). Някои семейства живеят в самострутващи се сгради.
Бягството в градовете е взело масов характер. Това води до обезлюдяване на някои села, особено в планинските и пограничните региони, като много къщи са разрушени или изоставени. (Т. напр. в село Стара Левка от 30 семейства е останало само едно!). Масовото преселение се дължи предимно на ниското заплащане на труда в селското стопанство, в някои ТКЗС доходите на кооператор са около 2394 лв. годишно. (Това прави около 200 лв. (стари пари) месечно. По това време цената на килограм свинско месо е 12,2 лева, килограм бял хляб струва 3,4 лв а литър мляко 2,4 лв (стари пари преди деноминацията от 1962 г.). Искам да подчертая също, че това не се отнася за всички ТКЗС. Но има редица кооперации, които по различни причини не успяват да осигурят достатъчно работа и доходи на членовете си.). Друга причина за масовото преселение са тежките битовите условия в селата, там липсват водоснабдяване, канализация, пътища, електрификация, училища.
<< шеста част осма част >>
Приятно четене на оригиналните документи!:
Няма коментари:
Публикуване на коментар