петък, 30 март 2018 г.


Тъмната страна на колективизацията 2


И петлите ще трябва да носят яйца ... 


Приложените страници са извадки от пленум на ЦК на БКП от 1951г., занимаващ се с проблемите на животновъдството и ТКЗС. По това време върви усилено колективизацията и образуването на нови ТКЗС в цялата страна. Вместо обещаното подобрение на жизненото равнище на населението новите кооперативи в първите години постигнали обратния ефект: По различни причини (страх от колективизацията, липса на фураж, липса на контрол, грешки в планирането) броя на животните в страната намалява значително. Поради недостиг на фураж добитъка е силно недохранен и на места измира от глад. (В същото време гладува и част от населението, но това не е тема на цитирания пленум. За проблемите с изхранването на населението ще има отделен постинг. Виж и цитат от Мемоарите на Т. Живков, който е из пратен да потушава бутовете в Кулско).

От дискусията се разбира, че плановата комисия няма реални данни за състоянието на селското стопанство. Има разминаване в плановете за месото, животновъдството, фуража - планира се например по-висока консумация на месо и яйца, а в същото време броя на животните намалява (виж и тук - статистика за броя на селскостопанските животни по времето на социализма). За да се увеличи броя на животните е необходим повече фураж, какъвто по различни причини не е предвиден. Или не е възможно да се произведе, тъй като ръководителите на новообразуваните кооперативи често са активни партийци, но със слаба подготовка в земеделието и допускат доста грешки при планирането на посевите, прибирането на реколтата и др. Излизат наяве и съмнения за кражби в държавните земеделски стопанства ... 


При прочитането на тези страници човек може да добие представа, как е работила плановата икономика в България от самото си начало. Откровената некадърност на планиращите кара Руси Христозов (който по това време е министър на доставките и хранителната промишленост) да възкликне: „Очевидно е, че трябва да носят не само кокошките, но и петлите и пилетата.“ 



Подобни проблеми е имало през цялото време на съществуването на НРБ в най-различни отрасли на икономиката. Пример от по-късните години на социализма, който не е показан тук: в определен момент през 70-те-80-те на пазара има недостиг на обувки, причинен от недостига на животински кожи. Те от своя страна зависят от броя на животните и колко са отведени в кланици... Изводите оставям на вас:


<<първа част                                                                                                                                    трета част >>












Няма коментари:

Публикуване на коментар