неделя, 22 април 2018 г.

Когато нямаше престъпност 4



Представям ви част от доклад на Тодор Живков от 1985 г., наречена „Съображения по някои актуални проблеми на нашето развитие“. Материалът е прочетен на пленум на ЦК на БКП и в него се засягат проблемите на престъпността и корупцията в страната по това време.


Ето някои избрани цитати от този материал:

… На второ място бих искал да поставя въпроса за практическите действия в борбата срещу корупцията в най-широкия смисъл на думата. Не е необходимо да издирваме корупцията. Тя е пред очите на всички ни и като че ли много хора свикнаха с нея до такава степен, че загубиха своя класово-партиен рефлекс към нейните прояви.

Подкупът … Образът на подкупа е многолик … в трети случай това е ценна „услуга“ - жителство или уреждане на квартира извън законния ред; уреждане на вилно място в „дефицитна“ зона; … назначаване на жената, децата или на роднини на добре платена и хубава работа в страната, … Подкупът започна да се разпространява като явление и на едро и на дребно. … Той започна да придобива своя негласна тарифа: … за да получиш жителство с подкуп, таксата е от 3 до 5 хиляди лева; за да получиш жилище без ред – 2-3 хиляди лева; за назначаване на барман – 5 хиляди лева; … за да ти се „загуби“ съдебно дело – 300-500 лева; … за да вземе съдът благопрятно решене в зависимост от случая – от 300 до 3 хиляди лева и т.н. и т.н.

Особено масова форма на корупция, деморализаци и разложение стана бакшишът. Ние сме стигнали дотам, че в болницата, ако ти не даваш всеки ден по 5 лева на болногледача, той няма да гледа близкия ти. Разбира се ти си готов, защото се касае за живота или за здравето на твоя близък човек и в този случай 5-те лева вече не ги жалиш. Вярно е, че заплатите на този персонал са ниски и първоначалният тласък идва оттам. Но разложението вече до такава степен е вкоренено, че сега както и да увеличим заплатите, болногледачите пак няма да гледат болния без допълнителен бакшиш. Ето докъде сме я докарали. Същото стана със сервитьорите, с работниците от всички сфери на услугите, с различните форми не сервиз, търговията с дефицитни стоки и т.н. …

… И в същото време естествено, разбира се, се развива срастване на корупцията с бюрокрацията. Чиновникът или работникът в сферата на услугите вече не ти иска подкуп или подарък, или бакшиш, за да ти свърши работа. Той знае, че ти си му в ръцета, че няма къде другаде да отидеш и започва съзнателно, преднамерено да те бави, да те разтакава, да те влачи или да ти работи и бавно и некачествено. По такъв начин той те поставя на колене и те кара да му се молиш /!/ да вземе, да го гониш и настойчиво да му предлагаш. И тогава, разбира се, ти свършва работата или услугата, която и без това е длъжен да ти свърши.

… Полуофициално, при бездействието на съответните органи се развива спекула с цените на дефицитни стокилипсващи резервни части се продават на двойна и тройна цена. В столицата, под носа ни, в хотел „Хемус“, в парк-хотел „Москва“ … се продават българските лицензионни цигари „Малборо“ по 3,5 лева кутията вместо по 2,2 лева … Под носа ни в София цъфти спекулата с вносни стоки, които се продават на двойни, тройни и десеторни цени … да не говорим за черната търговия с валута, с видеокасети и други, в която постепенно се въвличат и нашите собствени деца.

(Едно малко отклонение: според източници от интернет самият син на Т. Живков участва в нелегално разпространение на видеокасети за възрастни през 80-те години. Повече може да прочетете тук: БгСпомен  
Вероятно Т. Живков има предвид това, когато казва „нашите собствени деца“)

... Възниква въпросът: тогава защо, вместо да се ограничават, непрекъснато се разширяват тези позорни за социализма явления?  ... - Търпимост или пряко участие на партийни членове, включително и на отговорни комунисти, в организирането на подкупи. - Покровителствено отношение към нарушителите, в това число и от комунисти и намеса за освобождаването им от отговорнос, в това число и от страна на отговорни ръководители. По тази причина мнозина вече живеят с чувството, че са „над“ закона и че спрямо тях той няма да се приложи. ...


 … През 1984 г. са образувани само 19 дела за незаконни доходи, установени като разлика между стойността на имуществото на съответното лице и законно получените от него доходи. В същото време анализът на паричното обръщение в страната показва, че в населението се намират значителни средства, които не са придобити по законни пътища. …  


<< Трета част                                                                                                пета част >>


Приятно четене!














Няма коментари:

Публикуване на коментар