понеделник, 4 февруари 2019 г.

Цитати от отчетите на БНБ


На страницата на Българска народна банка (БНБ) в интернет може да се намерят годишните отчети от 1980 г. до днешни дни. От информацията, написана от специалистите на БНБ, може да се добие надеждна представа за състоянието на икономиката, проблемите, външните и вътрешни дългове и др. в годините преди промяната. По това време само малцина имат достъп до отчетите, които са били строго поверителни. (Някъде четох даже, че обикновено са били изготвяни само в един екземпляр, предназначен за държавния ръководител Т. Живков). Но за щастие днес всеки българин, който има желание, може да ги разгледа и да се увери със собствените си очи за реалното положение на нещата по времето на соца.

За да не се морят читателите да ровят из целия документ (от порядъка на 100-200 страници на годишен отчет) съм подбрал някои важни цитати. Наблегнал съм главно на проблемите и неуспехите. Разбира се, при желание, всеки може да прочете целия доклад и приложените към него таблици на линка посочен долу.


1988 г.

http://www.bnb.bg/ResearchAndPublications/PubPeriodical/PubPAnnualReport/index.htm?forYear=1988

... От целия прираст на кредитните вложения най-голям е прирастът на дълга на бюджета към банковите институти - ... Общият дълг на бюджета в края на 1988 г. достигна 9367 млн. лева и за трите години на деветата петилетка (1986-1988 г.) нараства средногодишно с повече от два милиарда лева или с 44,5 на сто ...

… Както през предшествуващата 1987 г. така и през 1988 г. половината от натрупания дълг на стопанските организации към банките, в размер на около 7,8 млрд. лева е по кредити, издължаването на които с различни правителствени решения е отсрочено за след 1990 и 1992 година. Главни носители на този дълг са някои стопански организации от отраслите енергетика, металургия, машиностроене, промишленост за строителни материали, транспорт, селско стопанство и други, които през последните години изпаднаха в тежко финансово състояние. Отсрочването на издължаването на дълга на тези стопански организации не доведе до решаване на финансовите им проблеми
… През 1988 г. беше продължена практиката на замяна на безвъзмездното бюджетно финансиране с държавно кредитиране … повечето от основните потребители на кредити от фонд „Държавно кредитиране“ са стопански организации с натрупан твърде голям дълг по банковите кредити, погасяването на който като правило е отсрочвано неколкократно. … общата кредитна задлъжялост на повечето от тези организации буди основателна тревога. ...
… Забавя се и провеждането на цялостна ценова реформа. С извършваните частични корекции на цените на някои изделия се решават отделни конкретни въпроси, но не се решават глобалните проблеми на едни от най-важните за народното стоанство отрасли и дейности.


… Непрекъснатото нарастване през последните години на абсолютния размер и относителния дял на незавършеното строителство в общия обем на капиталните вложения е един от основните проблеми … без да се произвежда продукция или да се задоволяват социални потребности. …


… Банките са извършили 2509 броя проверки по качеството в предприятията. При тези проверки са разкрити некачествени, негодни и нестандартни стоково - материални ценности за 101 млн. лева … в т.ч. 69 млн. лева неприет метал от вътрешно-ведомствения контрол по качеството в ТМК „Кремиковци“. …
… Някои стопански организации към 31.12.1988 г. отчитат превишение на разходите над постъпленията, като отчитат коефициент на възвръщаемост под 1,00 лева …

… Сумата на депозитите на гражданите в ДСК възлезе на … нарастна с 10,9 на сто, което е резултат главно на увеличението на броя на депозитите за леки автомобили, предлагането на които все още е твърде недостатъчно, за да се задоволи търсенето им от населението. …

… По главните причини за недостатъчната балансираност между паричните доходи и разходи на населението през 1988 г. са следните : … недостатъчен ръст на фонда от стоки, услуги и жилища в сравнение с покупателния фонд. … почти за всяка от годините след паричната реформа от 1962 г., паричните разходи на населението за покупка на стоки, услуги и жилища изостават от паричните му доходи. … И през отчетената година се наблюдаваше несъответствие между нарастващите изисквания на населението за качество, асортимент и структура на стоките и услугите … Не беше напълно преодолян дефицитът от редица стокови групи. … по данни на ЦСУ … през 1988 г бяха продадени по – малко в сравнение с 1987 г. от следните стоки:
- от хранителните: захарни изделия … пресни зеленчуци … плодове …
- от нехранителните: вълнени платове … трикотажно бельо … цветни телевизори … автоматични перални … леки автомобили …
В същото време, производствените предприятия продължиха да произвеждат, а търговските организации да купуват, различни видове облекла, обувки, мебели и др., които не отговарят на съвременните изисквания и залежават. …
Програмата за жилищно строителство … не бе изпълнена. Съществуват проблеми и по отношение на действуващата система на разпределение на жилищата. …
... доходите на населението, в т.ч. основният източник на доходи - работната заплата все още в недостатъчна степен се обвързва с количеството и качеството на вложения труд. 

… За периода 1970-1988 г. произведеният национален доход … нарастна с 6 %, а масата на свободните парични средства на населението … средногодишно с 9,5 на сто. Тези данни дават основание да се твърди, че в икономиката на страната има определени инфлационни процеси. Те се проявяват главно в скрита форма, намираща израз в натрупването на излишни пари у населението при наличието на стоков дефицит. В по-малка степен инфлационните процеси се проявяват в явната форма на покачване на цените на дребно, главно тъй като у нас цените на дребно на основните продукти по правило се регламентират от държавните органи. ...

… България както и СССР и другите братски страни, вече десетилетия развиват икономиката си в определена степен изолирано от останалия свят. … Няма да бъде правилно, обаче, да не видим сега, в условията на новото глобално политическо мислене, че … плащаме една твърде висока цена … ние загубихме възможност да поддържаме всяко наше производство на равнището на обществено необходимите разходи, т.е. конкурентноспособно, в световен мащаб. … най-икономичните конструкции, най-икономичните технологии се оказаха не при нас. Недостатъчното равнище на производителността на труда у нас в сравнение с по-напредналите страни. Данните сочат, че през 1988 г. най-развитите в икономическо отношение страни са имали производителност около 20-23 хиляди щатски долара брутен вътрешен продукт на човек от населението ... През същата година производителността на труда у нас е била около 3600 лева национален доход на човек от населението … 2000-2400 щатски долара брутен вътрешен продукт на човек от населението …
… сравнително изостаналото равнище на конструкциите и технологиите в материалното производство. Поради това, у нас разходите на ресурси в натура – суровини, материали, горива и енергия, на труд, степента на използването на оборудването и т.н. като правило са значително по - неблагоприятни, отколкото са главните ни конкуренти на световните пазари. Все още от единица ресурси в натура у нас се произвеждат с около 20-30 на сто по-малко крайни продукти, отколкото биха могли да се произвеждат. Освен това, значителна част от продукта все още е с ниски потребителски качества. …
… Невисоката ефективност на инвестиционния процес – неспазване на … срокове на строителство, невъвеждане в срок … и натрупване на голям размер незавършено строителство …

Външноикономически фактори:
… увеличението на цените на вносните стоки при недостатъчно увеличение на цените на износа … въпросът се свежда до повишаване качеството и конкурентоспособността на нашите изделия на международните пазари … намаляване на дотациите, спиране на износа на продукция, която не отговаря на изискванията на чуждестранните купувачи …
Ниският валутен коефициент на несоциалистическата валута пораждат стремеж към внос на суровини, материали, машини … и не стимулират в достатъчна степен ефективното им използване в стрната. От друга страна … не стимулират производителите към увеличаване на износа на продукция. …
… Възприетата практика на определяне на изкуствено по-ниски цени на продукцията на тиловите отрасли (суровинно – добивните) … в недостатъчна степен осигурява условия не само за тяхната модернизация и обновление, но понякога и за текущ и основен ремонт. Въпреки ниската или дори отрицателната нормативна рентабилност на тиловите дейности … тяхното развитие по принуда се отпраща за финансиране … с кредити … Те естествено са невъзвращаеми.
… Ниските цени на едро на суровините и енергията не стимулират предприятията по технологичната верига за тяхното икономично разходване, което е един от факторите за високата материалоемкост и енергоемкост на нашата промишлена продукция.

… Монополното положение на редица производители … Дългогодишният подход на „замразяване“ на някои цени и дотиране на производителите, което не е достатъчно а осигуряване на самофинансирането и задълбочава дефицита на съответните стоки на пазара.

Прилаганата, при възприетия в СССР, у нас и в други братски страни модел на развитие, система на ценообразуване води, образно казано, до своеобразна „поквара“ у производителите. Вместо непрестанно да се снижават разходите, да се търсят по-икономични конструкции, по-икономични технологии, вместо непрекъснато да се обновяват продуктите … производителите непрекъснато водят борба с държавните органи борба за по-изгодни цени.

Превишение на разходите на държавния бюджет над реалните му доходи. Държавният бюджет се балансира чрез скрити и явни форми на дефицит:
(скрити): бюджетът на държавата у нас редица години вече осъществява разходи над реалните си източници за сметка на по-голямо изземване на средства от нормативно достатъчно рентабилни предприятия … (това принуждава предприятията да вземат повече заеми) … ето един канал, по който паричното ни обращение е било „разводнено“ с излишни парични знаци.
Данъкът върху оборота и акцизите … се внасят в бюджета от предприятията производители на стоките в момента на тяната реализация … организациите за търговия на едро. Постъпленията от данъка и акцизите се харчат … веднага … а стоките се задържат в търговската мрежа … минимум средно около 100 дни докато се реализират, а не рядко залежават с години. … по този канал бюджетът разполага с „ресурс“, който още не е създаден и следователно също има инфлационно въздействие, в размер поне на около 575 млн. лева. … това е скрита форма на кредитиране на държавния бюджет.
… ниски амортизационни норми …
Погашенията на кредитите имат за функция да изтеглят парични средства от обращение. Отлагането на погашения … има ярко изразена инфлационна насоченост. … само през 1987 г. общата сума на отложените погасителни вноски (на държавни предприятия) възлиза на 1,4 млрд. лева (Протокол № 41 на Бюрото на Министерски съвет от 1986 г., Постановление № 17 на МС от 1986 г., Постановление № 69 на МС от 1986 г.)
… ниските, в сравнение с инфлацията, лихвени проценти по влоговете и депозитите на населението в ДСК. … по всички влогове на населението, освен детските, ДСК плаща лихва 1 на сто … това прави печалба в абсолютна сума около 483 млн. лева. Аналогично населението е депозирало средства в ДСК (главно за покупка на леки коли) … По съответни решения ДСК не изплаща лихва на гражданите за тези депозити.


... може да се направи извода, че се запазва тенденцията дългът (външния) на страната ежегодно да се увеличава с около 1,5 млрд. вал. лева. Основна причина за това е бавната адаптация на нашите стокопроизводители към високите и бързо изменящи се изисквания на международните пазари
... закъснява се с внедряването на изделия, които се търсят на международните пазари. Не се спазват договорните задължения за редица износни машиностроителни изделия, което води до загубване на клиенти и закриване на съществуващи пазари....
Чести са случаите на неизпълнени ангажименти по открити акредитиви, недоставяне на резервни части за изнесени машини, неритмичност на доставките и лошо качество на стоките за износ. 

... През последните години кризисните явления в икономиката на развиващите се страни се задълбочиха и доведоха до значително влошаване на финансовото им състояние и платежоспособност. ... редица страни се стремяха да отсрочат и преотсрочат своите платежни задължения (към България). Плащанията на някои страни, като Гвинея и Сомалия са прекратени от дълго време. ...


 … Общият размер на задълженията на страната в несоциалистическа валута към края на 1988 г. достигна … 9125,7 млн. долара …  

(Интересното е, че за разлика от отчетите за 1986 и 1987 година тук вече липсват драматични предупреждения за външния дълг от сорта на „крайно опасно развитие на валутния ни баланс“ или „проблемът може да стане неуправляем“. Явно вече и слепите измежду управниците са разбрали, че проблемът е станал неуправляем и не е имало нужда да се предупреждава. Освен това отчетът за 1988 г. е завършен през лятото на 1989 г., когато вероятно вече е било ясно, че краят настъпва ... )

<< отчет за 1987 г.                                                                 отчет за 1989 г. >>













Няма коментари:

Публикуване на коментар