събота, 9 февруари 2019 г.

Цитати от отчетите на БНБ


На страницата на Българска народна банка (БНБ) в интернет може да се намерят годишните отчети от 1980 г. до днешни дни. От информацията, написана от специалистите на БНБ, може да се добие надеждна представа за състоянието на икономиката, проблемите, външните и вътрешни дългове и др. в годините преди промяната. По това време само малцина имат достъп до отчетите, които са били строго поверителни. (Някъде четох даже, че обикновено са били изготвяни само в един екземпляр, предназначен за държавния ръководител Т. Живков). Но за щастие днес всеки българин, който има желание, може да ги разгледа и да се увери със собствените си очи за реалното положение на нещата по времето на соца.

За да не се морят читателите да ровят из целия документ (от порядъка на 100-200 страници на годишен отчет) съм подбрал някои важни цитати. Наблегнал съм главно на проблемите и неуспехите. Разбира се, при желание, всеки може да прочете целия доклад и приложените към него таблици на линка посочен долу.


1991 г.


http://www.bnb.bg/ResearchAndPublications/PubPeriodical/PubPAnnualReport/index.htm?forYear=1991


През 1991 г. … по съпоставими цени БВП е с 16,7 % по-малък, отколкото през 1990 г. и с 24,3 % през 1989 г. Статистическите данни за реалния БВП сочат, че все още продължава започналата от 1989 г. тенденция на свиване на производството. … значителното съкращаване на реалните доходи на населението и рестриктивната фискална политика на правителството доведоха до силно ограничаване на потреблението …
... положителна роля за възпиране на още по-рязкото спадане на БВП имаше външната търговия. … От друга страна обаче, разпадането на търговските връзки със страните – бивши членки на СИВ, и преди всичко с бившия СССР, както и традиционната насоченост на националното производство ограничиха възможностите за ефективен търговски обмен. В условията на общо влошена външноикономическа конюнктура вносът се съкрати …
... Най-съществен принос за намаляването на БВП имат промишлеността и строителството. ... Докато през 1990 г. спадът им спрямо 1989 г. бе с 12,5%, през 1991 г. той се увеличи на 21,4% и възлезе на над 31% за последните две години. ... Около 85% от съкращаването на производството в промишлеността се дължи на няколко основни подотрасъла.  Рязкото спадане на вътрешното търсене в резулат от почти затихналата инвестиционна дейност, както и на вътрешното търсене поради разпадането на традиционните търговски връзки предимно с бившия Съветски съюз предизвика силно свиване на определяните доскоро за приоритетни подотрасли – електротехническа и електронна промишленост, машиностроене и металообработка и химическа и нефтопреработвателна промишленост. Премахването на дотациите доведе до силен спад в губещите подотрасли: черна металургия и промишленост за строителни материали. Главно поради недостиг на суровини и материали чувствително намаля производството в текстилната, трикотажната и хранително вкусовата промишленост.  
Очерталата се от 1988 г. тенденция за намаляване на селскостопанската продукция продължи и през 1991 г. За разлика от 1990 г. ... през 1991 г. то значително се увеличи (намаляването) и достигна 12,5%. Спадът се отнася както за растениевъдството, така и за животновъдството, където през последните години се наблюдава трайно намаляване броя на селскостопанските животни и птици...

… От 1 януари 1991 г. търговията със страните от бившия СИВ се подчинява на международните цени в конвертируема валута, а със СССР тя се осъществява в долари в рамките на клирингово споразумение …
При тези условия пазарната структура на външната търговия радикално се промени. Преминаването към разплащания в конвертируема валута със страните – бивши членки на СИВ, създаде принудителни условия за преориентация на износа и значителното му нарастване към западните пазари. … ако през тази година износът на фармацевтична, козмтична и парфюмерийна продукция за СССР възлиза на 400 млн.щ. долара, то износът на текстил, изделия на леката и хранително-вкусовата промишленост, както и машиностроителна продукция намериха пазари в западните страни. ... Намаляването обема на вноса е свързано както със съкращаването на вътрешното търсене, така и с разпадането на пазара на СИВ.
… Клиринговото споразумение за търговия през 1991 г. със Съветския съюз предвиждаше общият обем на доставките да възлезе а 5,5-6 млрд. щ. долара, вкл. внос на 5 млн.т суров нефт. Но в края на годината стокообменът се оказа значително по – малък от очакванията. Най-важният фактор за това е бързото разпадане на СССР след несполучливия опит за преврат през август. Така например вледствие на вътрешните му проблеми доставките на нефт останаха значително под договорените равнища - 3,2 млн.т. Разпадането на централния контрол оказа неблагоприятно отражение върху изпълнението на клиринговото споразумение, вкл. върху издаването на лицензии и поледващото разпределение на българския износ за съветския пазар. Силно надценения валутен курс при съветския износ за България (1,8 рубли за долар при курс на свободния пазар над 100 рубли за долар) още повече намали възможностите за внос. … наложи в края на август да се въведе дизажио … , което направи още по-неизгоден българския износ за СССР. …

… Общата сума на външния дълг на България към 31 декември 1991 г. достига 11,4 млрд.щ. долара

<<отчет за 1990 г.                                                                            отчет за 1992 г.>>




Няма коментари:

Публикуване на коментар